Leta 1909 je bila v Trstu ustanovljena Zveza jugoslovanskih železničarjev (kasneje znana tudi kot Udruženje jugoslovanskih železničarjev in brodarjev – UJNŽB). Ob tej priliki so v Trstu izdali razglednico, ki je bila poslana leta 1910.
Zveza je bila sindikalna organizacija, ki je povezovala južnoslovanske železničarje. Delovala je kot nepolitična strokovna zveza z namenom varovanja kulturnih, gospodarskih in socialnih interesov ter je bila ena močnejših sindikalnih organizacij v Trstu in širše.
Železničarji so se povezovali tudi znotraj posameznih političnih organizacij. Pred drugo svetovno vojno so delovali Klubi železničarjev, kot je bil Klub železničarjev Jugoslovanske radikalne zajednice (JRZ), ustanovljen decembra 1937. Svoje člane so povezovali prek glasil, kot je bil Slovenski železničar (izhajal med letoma 1939 in 1941).
