Podpeč
Vas Podpeč slikal Jože Kološ leta 1949

Podpeč je ena izmed vasi pod Kraškim robom, ki po mnenju zgodovinarjev spadajo v prvo obdobje slovenske poselitve teh krajev. Vse te vasi imajo tipična slovenska imena kot so; Gabrovica, Črni kal, Črnotiče, Predloka, Loka, Bezovica, Podpeč, Zazid in Rakitovec. Imena teh vasi niso uspeli spremeniti številni “gospodarji” in okupatorji teh krajev, čeprav so poskušali z dodajanjem svetnikov pred imena in poitalijančevanjem. Pravijo, da je vas dobila ime po obrambnem stolpu nad vasjo, ki od daleč izgleda kot peč. Zelo pomemben človek Luka Muzec je bil doma iz vasi Podpeč je bil imenovan za vodjo Slovencev “Capitaneus Sclavorum“ na Koprskem. Beneški dož Foscari je leta 1450 ukazal svojemu namestniku v Istri naj spoštuje voljo Slovencev in prizna njihovega vodjo. Luka Muzec je omenjen tudi v glagoljaškem napisu na cerkvi v Predloki, iz leta 1461, kot “Koneštabel Lukež s Potpeća“.

Vas Podpeč
Vas Podpeč s pogledom s Kraškega roba leta 2022. Foografija Stanko Ivančič

Vas je torej bila pomembna v preteklosti in v vasi se je ohranila Perkičeva hiša, ki je poleg Benkove hiše v Črnem Kalu, ki sta še edini ostanek nekdanje slovenske kmečke arhitekture v teh krajih. V preteklosti je bila last bogatih kmetov, prvotno pa je bila kamnoseška delavnica mojstrov Andreja in Benka iz Sočerge, ki sta jo zgradila leta 1547. Blizu vasi stoji tudi cerkev Svete Helene iz leta 1698, z delno ohranjenimi freskami. Leta 1867 so Avstrijci zgradili železnico imenovano Istrska železnica, katere proga je vodila mimo vasi, a postaja železnice je bila v bližnjem Zazidu.

Na slikah je vidna utrdba oziroma stolp na vrhu stene, ki je bil del sistema utrdb na meji med Avstrijsko in Beneško oblastjo. Baje je bil zgrajen v 11. stoletju in je služil tudi kot obramba in del sistema sporočanja o prihodu Turkov, ki so 3 krat prišli plenit vse tja do Vidma v Furlaniji. Na slikah je viden tudi “Grad”, oziroma utrjeno obzidje pred vhodom v jamo, kjer so se domačini zatekli pred Turki.


Foto Album

Gallery Wordpress

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja