Ankaranska bolnišnica
O njej sva s Stankom že pisala, a ker sem od člana Bojana dobil eno publikacijo o tem nekdanjem pljučnem sanatoriju še malo o tej temi. Mlajše generacije najbrž ne…
O njej sva s Stankom že pisala, a ker sem od člana Bojana dobil eno publikacijo o tem nekdanjem pljučnem sanatoriju še malo o tej temi. Mlajše generacije najbrž ne…
Kdor se je kdaj motal tam med vinogradi je opazil okrogle betonske luknje, že skoraj zasute in zaraščene. Tu je namreč bila nemška postojanka za zaščito Trsta. Že pred njimi…
Največje posestvo na ankaranskem polotoku je bila ankaranska bolnišnica oziroma protituberkolozni sanatorij med obema vojnama z njenim kmetijskim gospodarstvom, ki je obsegalo 78 hektarjev. Imeli so vinograde, sadovnjake, govedorejo, prašiče…
Po zadnji vojni se je precej spremenilo. Parniki, kot na prvi sliki, niso več vozili, mnogi stari klienti v tistih časih niso niti pomislili na kopanje. Počasi pa se je…
Čeprav je kopališče obstajalo že prej, se je leta 1922 konstituirala koprska družba “Val d Oltra” ki je prevzela področje in postavila 250 kabin. Prva leta se ni izšlo in…
O Samostanu S. Nikolaj je že pisal Boris, a v zvezi z njim je še veliko zgodb. V arhivu koprske družine Madonizza, ki je leta 1774 z nakupom vseh nepremičnin…
Zanimivo kako se določena poimenovanja primejo in zdržijo stoletja, kljub spremenjenim razmeram. Zgradba o kateri pišem je namreč prestala biti samostan že daljnega leta 1630, ko so ga benediktinci zaprli.…
Danes, ko si doma natočiš v kozarec pitne vodo iz pipe, se stuširaš doma v kopalnici, je za mlajše generacije nepredstavljivo, da bi moral po vodo v najbližnji vodnjak, ali…
Bolnišnico v Ankaranu so zgradili leta 1912, v času Avstro-Ogrske. Zgrajena je bila kot bolnišnica za delavce. Stroški nakupa zemljišča in izgradnje so stali Področno blagajno iz Trsta (Cassa distretuale),…
Pred 63 leti so se v takratnem Nikolaju (tako so kraj imenovali) trudili, da bi zagnali turistično ponudbo, a ni bilo lahko. Sicer so v časopisju promovirali novi hotel Turist…