V bližini mesta smo imeli dva lazareta (vojaško/karantenska bolnišnica). Eden je bil med Debelim in Tankim rtičem, zgrajen za časa kolere v 19. stoletju, drugi pa starejši, v bližini vasi Bertoki iz časa Beneške republike. Obe zgradbi še dandanes obstajata, kakor tudi imeni lokacije. Zadnjič je ob objavi Stankota bilo nekaj komentarjev, da Lazaret ni bil to kar so danes Bertoki in da je Lazaret samo del Bertokov, kar danes dejansko drži, vendar ni bilo nekdaj temu tako. Čeprav imamo prvi zapis imena Bertoki na zemljevidu že iz leta 1620 je Lazaret na zemljevidih prevladoval do leta 1947, ko je neke vrste podobčina Lazaret bila ukinjena. Do takrat pa je segala vse do vrat Mude, kar je razvidno iz zemljevida leta 1945.

Bertoki 1620
Izrez iz zemljevida “Istria olim Japidia” iz leta 1620, ko je bilo prvič omenjeno ime vasi Bertoki. Avtor zemljevida tiskanega v Bolonji je Giovanni Antonio Magini 1555-1617

Zakaj je občina Lazaret segala do koprskih mestnih vrat in zakaj je prevladalo dolga stoletja ime Lazaret nad imenom Bertoki najbrž nikjer ne piše, ampak ne bom dosti zgrešil, če napišem, da so tako italijanski iredentisti zanikali obstoj večinsko slovenske vasi v neposredni bližini mesta, koprski vladajoči sloj pa se “rešil” slovanske večine, ki je bila prisotna v okolici in se lahko predstavljal kot čisto italijansko mesto, čeprav niti to ni bilo res, saj imamo pismene vire o tem, da je bilo kar nekaj tisoč Slovencev v mestu vse do prihoda Italije.


Lazaret
Krajinsko ime Lazaret (Lazzaretto) vpisano na Franciscejskem katastrskem zemljevidu iz leta 1818

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja