prva šola
Prva šola v Semedeli, ki je bila zgrajena okoli leta 1935, ko je fašistična oblast gradila italijanske šole in ukinila slovenske, da bi iz naših krajev izkoreninili slovenski jezik.

Prvo šolo v Semedeli, kot tudi nekatere druge v okolici, je zgradila italijanska oblast na pobudo iredentističnega, kasneje fašističnega združenja Lega Nazionale. V tistih hudih časih za Slovence, je oblast ukinjala slovenske šole v Istri, jih preoblikovala v italijanske in gradila nove italijanske osnovne šole, še posebno v slovenskih vaseh. Namena teh ukrepov sploh niso skrivali. Naredite mi to deželo italijansko je ukazal Benito Mussolini. S prepovedjo slovenskega jezika v javnost in uvedbo osnovnih šol izključno v italijanskem jeziku, so nameravali izkoreniniti slovenski jezik in poitalijančiti Slovence in Slovenke.

Po končani 2. svetovni vojni, so prejšnjo italijansko šolo uredili in nastala je 1. slovenska osnovna šola v Semedeli. Spominjam, se časov, ko sem odraščal v Žusterni kamor smo se priselili, ker je bila mati Tončka Ivančič iz šole v Pučah premeščena v šolo v Vanganelu, kamor se je vsak dan vozila s kolesom iz Žusterne. Tam ni bila veliko časa, ker so jo premestili v šolo v Semedeli, kjer tudi ni učila dolgo, saj je bila kmalu premeščena v novo osnovno šolo na Belvederju v Kopru, ki so jo kasneje poimenovali po narodnem heroju Janku Premrlu Vojku.

šola v Semedeli
Prvi in drugi razred slovenske šole v Semedeli okoli leta 1958. Na levi spodaj sedi Miranda Bembič, desno od nje stoji njen brat Kristjan Bembič. Izvirno sliko hrani Miranda Bembič.

Nekajkrat me je kot 3 do 4 letnega otroka vzela s seboj v šolo na semedelskem hribu. V nadstropju je bila majhna kuhinja v vzhodnem delu, da so se skozi okno videle njive v okolici. Tam sta učiteljici Tončka Ivančič in Olga Žerjal sebi kuhali kavo, meni pa čaj. Olga Žerjal je z možem Marjanom Žerjalom stanovala v Semedeli do leta 1954, mi pa smo stanovali v Žusterni. Bilo je nekje med letoma 1953-1954. Obe učiteljici na semedelski šoli sta na priloženi fotografiji iz moje zbirke, ki je bila slikana leta 1947, ko so bili slovenski učitelji in učiteljice, na usposabljanju oziroma na dodatnem izobraževanju v Portorožu. Spominjam se tudi cepljenja, ko so nas vse mikene otroke pripeljali pod večer na cepljenje v šolo v Semedeli. Cepljenje je bilo v pritličju šole, kjer je danes italijanski vrtec Delfino blu. Zmanjkalo je elektrike, kar se je v tistih časih dogajalo pogosto. Bilo je temno, a so prižgali sveče in nadaljevali s cepljenjem. Malo so me špiknili v roko, a sem se pretvarjal, da nisem nič čutil.

Prve slovenske šole v Semedeli se še živo spominja Miranda Bembič, saj je njena družina bila tam, preden so šolo odprli. Objavila je zbledelo fotografijo učencev 1. in 2. razreda takratne slovenske šole. Izvirno fotografijo, ki je nastala okoli leta 1958 hrani Miranda Bembič. Na sliki Miranda sedi spodaj levo, desno od nje pa je tudi njen brat Kristjan Bembič.

Še danes zgledno obnovljena stavba, na števiki 28 Semedela, z urejeno okolico opravlja svojo primarno poslanstvo izobraževanja otrok. V njej je italijanski vrtec “Il delfino blu” in izpostava koprske italijanske osnovne šole “Pier Paolo Vergerio il Vecchio”, od 1. do 4. razreda. Učenci italijanske semedelske osnovne šole, po končanem 4. razredu nadaljujejo izobraževanje na italijanski osemletki v Kopru.



Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja