O koprski javni radijski postaji smo že pisali, tokrat poglejmo, kako je bilo veliko prej, ko so začele oddajati prve radijske postaje, ki jih je bilo mogoče poslušati v Kopru. Od takrat je minilo že 80 let, ko so leta 1933 v Trstu začeli oddajati program po radijskih valovih. Vendar so bili radijski sprejemniki pregrešno dragi in so si jih privoščili le premožnejši in seveda le v mestnih središčih, do kamor je bil speljan električni tok.

poslušanje radia
Stara fotografija iz leta 1920, je simbolična. Na njej je lepo vidno, kako so poslušali radijske oddaje s slušalkami priklopljenimi na detektorski sprejemnik, ki ne potreboval elektrike.

Zato so začeli proizvajati tudi detektorske radijske sprejemnike, ki niso potrebovali električnega napajanja in niso imeli vgrajenih elektronk. Naprava (2., 3. in 4. slika) je delovala le z energijo radijskih valov. Na sprednji upravljalni plošči (slika 4) so bili vhodi za anteno, ozemljitev in več vtičnic za visokoomhske slušalke, da je lahko s slušalkami poslušalo več poslušalcev hkrati (1. slika). Slušalke, ki jih danes lahko dobite le na kakšnem bolšjem trgu, so bile zelo majhen porabnik energije, dovolj je bila le energija sprejetih radijskih valov.

Imel sem srečo, ko sem kot 8 letni otrok raziskoval podstrešje in našel detektorski radijski sprejemnik. Stavba z obsežnim podstrešjem je nekoč stala, tam, kjer je sedaj Hotel Žusterna. Dolga stavba, vzhodno od stavbe takratne gostilne, kjer je bil njen zahodni del počitniško stanovanje lekarnarjev iz Trsta, vzhodni del pa stanovanje njihovih kolonov (kmetov, ki so obdelovali zemljo v lasti lekarnarjev.) Ker smo v tistem času v šoli JPV v Kopru izdelovali podobne detektorje radijskih valov, a veliko manjše, s samo enim izhodom za slušalke, sem takoj vedel kaj sem našel. Lekarnarjeva družina je v Žusterni, poleti, po letu 1925 pa do leta 1944, v svoji počitniški hiši poslušala radio s pomočjo tega detektorskega sprejemnika in slušalk. Bolj točno od leta 1924 naprej, ko so ustanovili prvo italijansko radijsko postajo v Rimu in oddajnike, a že nekaj let za tem še druge radijske postaje.V mestu je bilo podobno, razen pri bogatejših, ki so v svojo palačo imeli speljano elektriko in dovolj sredstev, da so si lahko privoščili veliko dražji radijski sprejemnik.

Pri nas doma v Žusterni smo kupili prvi radijski sprejemnik, ki ni bil poceni leta 1954, a sem po najdbi detektorskega sprejemnika, v svoji sobi ponoči, poslušal radio s slušalkami, ki mi jih je dal gospod Sosič, ki je delal na koprski pošti, kot strokovnjak za telefonijo. Spomnim se da sem slišal le slovenski Radio Trst in tudi italijanski radio Trieste. Od naših pa le radio Capodistria in radio Koper. Takrat namreč ni bilo zasebnih radijskih postaj. Detektor je še vedno delujoč, le slušalk nimam več, ker sem jih nekomu posodil in niso prišle nazaj kot Pietro, ki zmerom torna indjetro.

Danes v dobi digitalizacije, ko nosimo v žepu zmogljiv računalnik, ki ga imenujemo pametni telefon, je sicer vse drugače, a radio ni izginil, kot so napovedovali pred leti, ko so združili zvok in sliko v televiziji. Kakor zgleda bo radio še dolgo z nami. V Kopru deluje slovenska in italijanska radijska postaja v sklopu javnega zavoda RTV Koper Ljubljana, Slovenija in zasebni radio Capris (). Vse koprske radijske postaje so zelo uspešne in želimo jim, da bi bile še v prihodnje.

Foto album

Gallery Wordpress

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja