Gostilna pt Vaporja 1905
Na sliki vidimo gostilno pr Vaporja (Al Vaporetto) v pritličju hiše Guccione, kot je zgledala okoli leta 1900

V oštariji pr Vaporja (Al Vaporetto) se je pred 136 leti zgodil “incident”, po domače barufa, ali pretep. Teden dni prej, decembra meseca so šli skupaj slovenski in italijanski študentje koprske gimnazije na obhajilo v cerkev. Duhovnik don Pičur je med svetim obredom spregovoril tudi nekaj hrvaških besed, kar je bilo za italijanske nacionaliste nezaslišana kršitev cerkvenih predpisov in seveda, po mnenju pisca novice, žalitev italijanskih študentov (3. slika). Glede hrvaških besed, bi lahko rekli, da so bile slovenske, saj večina italijanskih pisec v tistem času ni ločila med Slovenci in Hrvati, za njih so bili vsi Slavi. Kar je jasno vidno v daljšem članku o barufi v gostilni Al Vaporetto, kjer avtor napiše, da bodo morali slovenski študentje še dolgo čakati na vstajenje kraljevine kralja Zvonimirja, ki je bil hrvaški kralj okoli leta 1080. Ta kralj jim je šel še posebno v nos, saj je zavzel Dalmacijo in kvarnerske otoke. Kakorkoli že po obredu v cerkvi, je zvečer istega dneva. med italijanskimi in slovenskimi študenti prišlo do konfrontacije mnenj. In kot je zapisal pisec novice, je zaradi nesramnosti, “miroljubni, apolitični” najemodajalec, vrgel slovenskega študenta iz stanovanja.

Gostilna pr Vaporja 1905
Na sliki vidimo gostilno pr Vaporja (Al Vaporetto) v pritličju hiše Guccione, kot je zgledala okoli leta 1906.

Na dan, ko so praznovali god cesarice, so slovenski študentje organizirali “žur” v gostilni Pr Vaporja. Pili so in peli slovenske pesmi, plesali z natakaricami in se zabavali, kar je bilo za italijanske nacionaliste v Kopru nepredstavljiva provokacija (2. slika izrez daljšega članka iz koprskega časopisa “Patria”). Pisec članka piše, da so slovenski študentje popili toliko vina in pive, da jim je prišla do oči in da bi potrebovali močno črno kavo. Pritožuje se, nad tem, da so drugi poročevalci zapisali, da so italijanski iredentisti napadli slovenske študente, kar po njegovo ni bilo res. Par Italijanov je začelo peti italijansko himno, a niso mogli preglasiti Slovencev in po njegovo, je bilo nezaslišano, da niso utihnili, ko se je zaslišala italijanska himna. Slovenski mladeniči, so italijanske zasmehovali in jih celo pokrili z vsemi stolicami v gostilni. V gostilno so prišli trije odrasli italijanski nacionalisti: Dr Gambini (nekdanji župan Kopra), Bassegio in Derin in slovenskim mladeničem ukazali, da odidejo takoj domov. Ker niso ubogali nekdanjega podesta (župana), pisec trdi, da so mladeniči zamenjali človeške navade in predpise s tistimi živalskimi. Ko ni šlo zlepa, je bivši župan Dr. Gambini potegnil iz žepa nož, ranil enega mladeniča v oko in nos in pretep se je začel. Seveda pisec nadaljuje s hvalo Italijanov in pljuvanjem po slovenskih mladeničih. Ker so ostali poročevalci pisali o ne osnovanem napadu italijanskih nacionalistov na slovenske mladeniče, je bila zadeva predana sodišču.

Po dogodkih meseca decembra leta 1884, lahko vidimo, da se preganjanje Slovencev v Kopru ni začelo s fašizmov, temveč je bilo le nadaljevanje divjanja italijanskih nacionalistov v preteklosti.

Na 1. in 2. sliki, vidimo gostilno pr Vaporja (Al Vaporetto) v pritličju hiše Guccione, kot je zgledala med leti 1900 in 1906.

3. slika je bila posneta leta 1937, ko gostilne ni bilo več in na hiši Guccione je na vrhu kjer je bila pred tem streha narejena terasa. Velika stavba ob njej je novo zgrajena, oziroma je skupina treh hiš, saj stare ni več. V novih dveh stavbah je bil koprski kataster in sedež finančne policije.

Foto album


Gallery Wordpress

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja