To najstarejše ime seveda ni čevljarska, niti Callegheria, ampak GALLIGARIA. O izvoru sva oba s Stankom že pisala, pa samo na kratko, tako, da se ne pozabi.
Mesto Capris/Caprae so leta 524 preimenovali po Justinu I., bizantinskemu cesarju v Justinopolis. Glavna mestna vrata pa po mestnih vratih Galligaria v Bizancu, (kasnejšem Konstantinoplu in še kasnejšem Istanbulu). Ime teh vrat se je s časom preneslo tudi na ulico, ki je tam začela in šla vse do glavnega trga. Galligaria je beseda arabskega izvora in pomeni v bistvu kraj za trženje. Po naključju je beseda podobna italijanski besedi za čevljarsko četrt/ulico in v stoletjih se je pač italianizirala.
Seveda v tej ulici polni trgovin in obrtnih delavnic je bila tudi kakšna čevljarska, ampak noben se ni vprašal zakaj nimamo potem ulic, ki bi se poimenovale po mnogo bolj eminentnih poklicih kot recimo zlatarska, farmacijska, trgovska…
Na sliki iz leta 1892 vidimo v prvem planu čevljarja, saj je fotograf hotel ovekovečiti takrat že čevljarsko ulico ravno s tem poklicem. Na drugi karti je obeležen položaj nekdanjih Velikih vrat – Galligarie nekje tam, kjer so sedaj tiste stopnice, ki vodijo na Gortanov trg.
.