Žusterna
V Atlasu Slovenije, ki je izšel leta 1985, se je namesto imena za kraj Žusterna (Giusterna) pojavil napis Podmarkovec, kar je povročilo upor prebivalcev. Novo ime se ni prijelo in kmalu so ga spet nadomestili z imenom Žusterna.

Pred kratkim je Boris Umer pisal o naselju Markovec in razvila se je polemika o imenu novega naselja in kako je ime nastalo. Ime so si izmislili kartografi v Ljubljani, saj se je prvič pojavilo v Atlasu Slovenije ki je izšel leta 1985 (1. slika). Zato sem malo pobrskal po svojem arhivu in našel med drugimi knjigami tudi Atlas Slovenije, ki ga je izdal Geodetski zavod Slovenije v sodelovanju z Mladinsko knjigo leta 1985. Zapišimo imena odgovornih za ime kraja Podmarkovec, namesto Žusterna. Zasnova, redakcija in vodstvo Vili Kos. Odgovorna za izvedbo: Mimi Gregorič in Ana Kokalj. Izris: Marija Hočevar in Tatjana Kukič. Tako, da ne bo dvomov kdo je odgovoren za spreminjanje imen krajev v Ljubljani, brez privoljenja prebivalcev.

Pa poglejmo kako je nastalo današnje ime Kraja Žusterna skozi čas. Kot je jasno videti na zemljevidu Istre, ki ga je izdelal Paolo Santini leta 1780, je vpisano ime “Cisterna” (2. slika). Tudi na starejših zemljevidih iz mojega arhiva je vpisano isto ime. Na zemljevidu Franciscejskega katastra iz leta 1818/1819, pa je ime kraja že Giusterna, po slovensko Žusterna, kakor je še danes. Ko je v drugem delu 19. stoletja v Žusterni nastala Gostilna s sobami za turiste, pa so zaradi nove večje stavbe del kraja okoli penziona in gostilne, začeli imenovati “Palacetto”, po domače Palacet. Kar lahko vidimo na izrezu vojaškega zemljevida Kopra iz leta 1926 iz mojega arhiva (3. slika). Ime Palacet se ni obdržalo dolgo za Žusterno. Novim priseljencem s Prov, malo naprej od Moleta, je bilo italijansko ime Palazetto, po domače Palacet všeč in so si napačno nadeli ime “Palacetani”, čeprav se za Moleto in Prove to ime ni nikoli uporabljalo.

2. slika Na zemljevidu Istre, ki ga je izdelal kartograf Santini Paolo leta1780, je vpisano ime Cisterna, kot se je Žusterna (Giusterna) nekoč imenovala.

Kaj čmo z imeni krajev je vedno tako, da si ga nadenejo trenutni prebivalci, novi prebivalci, ali trenutna oblast imena spreminjajo. Nekatera se obdržijo, druga pač ne in pravo ime je le tisto, ki se s časom obdrži in se uveljavi med prebivalci kraja, če nam je to prav ali ne.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja