Boris je to temo že izčrpno obdelal v treh nadaljevanjih, a vedno je še kaj za povedati. Nekatere stavbe, ki jih ni več, so skoraj pozabljene, druge pa s pomočjo medijev idealizirane v blišču, ki ga nikoli niso imele. Tako je z Levjim gradom (Castel Leone), ki z novejšimi ilustracijami postaja vse lepši in mogočnejši, kar nikoli ni bil.
Na priloženi sliki, oziroma razglednici je videti ostanke obzidja z vrati “Pusterla” ob impozantnih vratih Mude. To je ostalo od mestnega obzidja, po uporu Koprčanov proti Benetkam leta 1348, ko so okupatorji porušili obzidje mesta. Benečani so Levji grad zgradili leta 1278, nekje na sredini, med mestom in kopnim (2. slika). Bil naj bi simbol benečanske moči in prevlade. Od daleč je izgledal impozantno in naredil močan vtis na popotnike, pogled od blizu pa je razkril vse napake in pomanjkljivosti. Že kmalu po izgradnji, so se pokazale pomanjkljivosti gradnje iz slabo izbranih materialov in slabih temeljev na plitvem dnu zamočvirjene lagune. Stavbo so zgradili iz zidakov, oziroma opek, ki so že same bile prepojene s soljo in brez strehe. Kmalu so morali zgraditi še streho saj je ob dežju zamakalo spodnje prostore. Zelo slano morje pa je najedalo temelje in po opekah zidov se je vlaga širila po celotni stavbi.
Zgornje nadstropje večnamenske trdnjave je bilo namenjeno za bivalne prostore osebja, spodnji del pa za skladišča in delovne prostore osebja. Vendar, navkljub večkratni obnovi in vzdrževanju, ni bilo mogoče premagati slanico, oziroma slano morje, ki je skozi opeke pronicalo po celotni stavbi in razgrajevalo zidove. Notranjost je bila zelo vlažna, tako, da so skladiščenje blaga v pritličju opustili, že nekaj let po izgradnji.
V opečnati trdnjavi, ki naj bi bila prikaz moči in prestiža beneških okupatorjev, so ostali samo še vojaki in njihova oprema. Vojaki so bili vedno v navezi s stražarji na vrhu koprskega zvonika, od kjer se je videlo daleč na morje in kopno okoli mesta. Kakorkoli že propadajoči Levji grad je preživel upor Koprčanov leta 1348, napad in ropanje Genovežanov leta 1380, a ti so napadli z galejami z morske strani. Preživel je tudi napade ogrskega kralja Sigismunda leta 1413. Dočakal je tudi Francosko okupacijo mesta, a so Avstrijci, ki so mesto oblegali streljali s topovi na Levji grad, ki se ni porušil, a zidovi so razpokali in je postal že nevaren za prebivalstvo, ki je prihajalo v mesto in iz njega. Tako so Avstrijci objavili razpis za rušenje okoli leta 1820, vendar se nanj nihče iz Kopra ni prijavil. Tako so leta 1822 Avstrijci dokončno porušili Levji grad, ki ni služil ničemur več in je bil le ovira na poti v Koper.
Benečanski lev iz druge polovice 15. stoletja, ki je bil vgrajen nad vhod Levjega gradu, je eden redkih ostankov te stavbe. Prišel je v last družine Gavardo, ki so ga vgradili v svojo palačo leta 1924, kjer je še danes. Danes je to palača Totto ex Gavardo v Kidričevi ulici. V muzeju hranijo tudi kamnito spominsko ploščo, ki omenja koprskega kapitana Marina Morosinija in je bila vgrajena na steni Levjega gradu.
Foto album